Każdy twórca oraz administrator stron internetowych prędzej czy później stanie przed problemem optymalizacji swojej strony internetowej. Jednym ze sposobów optymalizacyjnych jest zastosowanie serwera cache dla wykonywanego kodu php.
W ostatnich dniach, serwery mDiv.pl uzyskały nową funkcjonalność w postaci serwera cache, który w swojej pamięci przechowuje często wykonywane polecenia php. W zależności od wielkości strony oraz generowanego ruchu, zastosowanie serwera cache pozwala na zmniejszenie czasu wczytywania strony internetowej nawet o kilka sekund. Na serwerach mdiv.pl, wdrożony został serwer cache Redis, który doskonale wspiera funkcjonowanie najpopularniejszych systemów CMS takich jak Joomla, Drupal czy WordPress.
Na przykładzie tego ostatniego, pokażę w jak prosty sposób poprawić wydajność strony internetowej. Wystarczy, że posiadasz jeden z planów hostingowych mdiv.pl oraz uruchomioną stronę internetową opartą na systemie CMS WordPress.
Integracja WordPress z serwerem cache Redis
W celu prawidłowego wykonania integracji, konieczne jest zainstalowanie do WordPress wtyczki o nazwie: Redis Object Cache oraz jej aktywowanie. Wtyczka jest niekonfigurowalna z poziomu użytkownika systemu WordPress. Jedynymi funkcjami dostępnymi po skonfigurowaniu WordPress’a do współpracy z serwerem cache Redis, będzie możliwość wyczyszczenia cache oraz wyłączenie cache’owania. Obie funkcje w zupełności wystarczą, ponieważ cała magia optymalizacji jest sterowana poprzez wewnętrzny serwer Redis. Czyszczenie pamięci cache oraz czasowe wyłączenie cache jest przydatne w chwili, gdy właściciel strony będzie prowadził modernizację kodu strony.
Poza zainstalowaniem powyższej wtyczki, konieczne jest wprowadzenie kliku modyfikacji w pliku wp-config.php
znajdującym się w głównym katalogu instalacji WordPress’a. Przeważnie będzie to katalog public_html
.
Modyfikacja pliku wp-config.php
Konieczne jest zdefiniowanie identyfikatora, według którego WordPress będzie się komunikował z serwerem cache, polecamy do tego celu stosować nawę domeny, pod którą zainstalowana jest strona internetowa. W celu ustawienia identyfikatora, w pliku wp-config.php
należy dodać poniższy kod, który powinien się znaleźć pod sekcją: * Unikatowe klucze uwierzytelniania i sole.:
define('WP_CACHE_KEY_SALT', 'adres_strony.com');
Następnie aktywujemy cache’owanie za pomocą kodu:
define('WP_CACHE', true);
Całość powinna wyglądać następująco:
/**#@+
* Unikatowe klucze uwierzytelniania i sole.
*
* Zmień każdy klucz tak, aby był inną, unikatową frazą!
* Możesz wygenerować klucze przy pomocy {@link https://api.wordpress.org/secret-key/1.1/salt/ serwisu generującego tajne klucze witryny WordPress.org}
* Klucze te mogą zostać zmienione w dowolnej chwili, aby uczynić nieważnymi wszelkie istniejące ciasteczka. Uczynienie tego zmusi wszystkich użytkowników do ponownego zalogowania się.
*
*
*/
...
define('WP_CACHE_KEY_SALT', 'adres_strony.com');
define('WP_CACHE', true);
Po nadpisaniu pliku konfiguracyjnego, Twoja strona oparta na systemie WordPress, będzie cache’owana w pamięci systemowej serwera Redis.
Osobiście prowadzę stronę, którą od początku zbudowałam na WordPressie i bardzo polecam ten typ usprawnienia. 🙂 Jako klientka mDiv jestem bardzo zadowolona, strona śmiga bardzo szybko, a sam pomysł jest bardzo fajny i powinien spotkać się z większym rozgłosem. Bardzo odciąża serwer, a to wielki plus. Polecam 🙂